کدخبر : 5163 تاریخ انتشار :
A

فروش دلار سهمیه‌ای متوقف شده است؟

فروش دلار سهمیه‌ای متوقف شده است؟

بر اساس ابلاغیه پیشین بانک مرکزی، کلیه شهروندان می‌توانند با کارت ملی به خرید دلار (یا یورو) اقدام کنند با این حال، آن‌طور که مخاطبان اعلام کرده‌اند، خبری از فروش دلار سهمیه ای نیست

طی روزهای اخیر خبر آغاز ثبت‌نام برای دریافت دلار سهمیه ای، بار دیگر به صدر اخبار بازگشته بود. با این حال، آن‌طور که مخاطبان اعلام کرده‌اند، خبری از فروش دلار سهمیه ای نیست.

بر اساس ابلاغیه پیشین بانک مرکزی، کلیه شهروندان ایرانی بر اساس قوانین مصوب بانک مرکزی می‌توانند با کارت ملی به خرید دلار (یا یورو) اقدام کنند. هر شخص متقاضی می‌تواند در هر سال به ازای کد ملی خود، تا سقف دو هزار یورو و معادل آن را به دلار دریافت کند.

خبری از ارز سهمیه ای نیست!

با این حال، بررسی میدانی از چهارگوشه شهر تهران نشان می‌دهد، خبری از فروش ارز سهمیه ای نیست و صرافی‌ها اعلام می‌کنند که فعلاً سهمیه ارزی برای این مصرف ندارند.

به گفته صرافان، فروش ارز سهمیه ای از اسفند سال گذشته کاهش شدیدی داشته و اکنون در اردیبهشت‌ماه 1403 به صفر رسیده است. باید اشاره کرد صرافی ملی هم ارز سهمیه ای نمی‌فروشد و این روند را متوقف کرده است.

فاصله ارز سهمیه ای با دلار آزاد به ۱۵ هزار تومان رسید

در حالی فروش ارز سهمیه ای متوقف شده که فاصله قیمت دلار صرافی با دلار آزاد دست‌کم به 15 هزار تومان رسیده است. توقف فروش دلار سهمیه ای این گمانه را تقویت می‌کند که بانک مرکزی با هدف کنترل بازار دلالی این روند را متوقف کرده است. چراکه فاصله 15 هزار تومانی دلار سهمیه ای و دلار آزاد، احتمال بازگشت صفوف خرید و فروش دلار سهمیه ای در بازار آزاد را تقویت می‌کند.

بر همین اساس، بانک مرکزی به جای اجرای سیاست پولی اثرگذار و مدیریت علمی بازار ارز، و در حالی که نتوانسته جلوی افزایش بیش از 10 هزار تومانی قیمت دلار را از ابتدای سال بگیرد، دوباره دست به ممنوعیت و محدودیت زده و آحاد ایرانیان را از حق دسترسی به ارز با قیمت دولتی محروم کرده است.

به‌ویژه اینکه بانک مرکزی مدعی‌ است قیمت واقعی دلار همان قیمت دلار صرافی است و به بازار آزاد نیز اعتقادی ندارد. بر همین اساس، حق دسترسی به دلار با قیمت واقعی از ایرانیان سلب شده و مردم برای رفع نیاز ارزی خود، به سمت بازار غیرواقعی آزاد (به زعم بانک مرکزی) سوق داده شده‌اند.

منبع تجارت نیوز
ارسال نظر

پربیننده ترین