کدخبر : 4911 تاریخ انتشار :
A

ماجرای اعتصاب طلافروشان (ویدئو)

ماجرای اعتصاب طلافروشان (ویدئو)

ایرنا در گزارشی به اخبار و حواشی روزهای گذشته بازار طلا پرداخته است

طی دو روز اخیر در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های معاند خبری با عنوان اعتصاب طلافروشان در ایران به دلیل مالیات منتشر شده است که صحت ندارد.

گزارش‌ها در سطح کشور از باز بودن پاساژها و طلافروشی‌ها در کشور حکایت دارد

در برخی از شهرها و شهرستان‌های کشور در ساعات ظهر طلافروشی‌ها و سایر بازار به مدت چند ساعت (معمولاً از ساعت ۱۳ تا ۱۶) تعطیل می‌کنند که فیلم‌های منتشر شده در رسانه‌های معاند بیشتر در این زمان‌ها بوده است. ساعت کاری طلافروشی‌ها در شهرستان‌ها در شیفت عصر از ساعت ۱۶ تا ۲۰ است و در شیفت صبح طلافروشی‌ها باز بوده‌اند.

طلافروشان در پایتخت نیز مانند روزهای گذشته مشغول فعالیت بودند.

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران  در خصوص طرح شایعات در فضای مجازی مبنی بر تعطیلی بازارهای طلا در کشور، اظهار داشت: این موضوع صحت ندارد و تعدادی از پاساژهای تهران نسبت به اجرایی شدن مجدد سامانه جامع تجارت انتقاداتی داشتند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: قرار بود در سه ماه گذشته تغییراتی و اصلاحاتی در رابطه با تبدیل دو سامانه جامع تجارت و سامانه مودیان مالیاتی به یک سامانه انجام شود؛ همچنین برخی طلافروشان ابهاماتی در مورد سامانه جامع تجارت داشتند.

وی بیان کرد: جلسات و مکاتباتی در مورد صنعت طلا و چرخه تولید و توزیع و اینکه اجرایی شدن این سامانه ممکن است مشکلاتی برای طلافروشان ایجاد کند، انجام شد که تغییر و اصلاحی رخ نداد و بعد از چند روز اعلام شد که سامانه جامع تجارت باید عملیاتی و اجرایی شود.

بذرافشان ادامه داد: برخی از طلافروشان واکنشی داشتند که چرا بعد از سه ماه این دو سامانه هنوز به یک سامانه تبدیل نشدند و طبق تبصره۳ ماده ۶ قانون تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی، یکی نیستند؛ البته جلساتی برگزار شده، ولی هنوز کار عملیاتی آن به صورت یکپارچه و در یک سامانه اجرایی نشده است.

این مقام صنفی تاکید کرد: طلافروشان باید طبق تبصره ۳ ماده ۶ قانون تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی در یک سامانه نسبت به تکالیف مالیاتی خود و صدور فاکتورهای الکترونیکی اقدام کنند که هنوز به صورت کامل اجرایی نشده و متاسفانه برخی از طلافروشان نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند.

هیچ‌گونه اعتصابی وجود ندارد

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با تکذیب هرگونه اعتصابی در بازار طلا، گفت: فقط تعدادی از طلافروشان اعتراض داشتند که چرا تغییرات انجام نشده است. متاسفانه فضاسازی‌ها در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها به سمت و سویی رفت که عنوان کردند که طلافروشان به دلیل کاهش قیمت اقدام به تعطیلی واحدهای خود کرده‌اند که این موضوع کذب است؛ همچنین عنوان شد که به دلیل موضوع مالیات بوده که این موضوع هم صحت ندارد.

بذرافشان تاکید کرد: توافق و همکاری‌های خوبی با سازمان امور مالیاتی داریم و ادعای مشکل مالیاتی یا کاهش قیمت طلا را به شدت تکذیب می‌کنم؛ فقط موضوع سامانه جامع تجارت بود و به همکارانمان توضیح می‌دهیم تا در کمال آرامش نسبت به فعالیت ادامه دهند.

مشکل برخی طلافروشان چه بود؟

وی اضافه کرد: اتحادیه طلا و جواهر تهران و اتحادیه‌های شاخص کشور در حوزه صنعت طلا و جواهر پیگیری‌های لازم را برای رفع این مشکل انجام می‌دهد. امیدواریم مسئولان نسبت به این صنعت اصلاحاتی را انجام دهند و آمادگی داریم به صورت کارشناسی برای رفع ابهامات و اصلاحات اقدام کنیم. مشکل و انتقاد همکاران ما این است که چرا باید سرمایه‌شان در سامانه جامع تجارت ثبت شود.

بذرافشان با تاکید بر اینکه طلافروشان امروز در سطح شهر تهران فعالیت داشتند، توضیح داد: فقط برخی از طلافروشان و برخی از پاساژهای بازار تهران به صورت نیمه‌تعطیل بودند، البته فعالیت خودشان را انجام دادند و فقط در رابطه با اجرایی شدن سامانه جامع تجارت و اصلاحاتی که باید در آن انجام شود، انتقاد داشتند که خیلی هم حاد نبود و شرایط عادی را طی می‌کنند.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: طلافروشان می‌گویند بخش زیادی از سرمایه آنها به صورت اعتباری و امانت است و اگر ثبت کنند، بعدا با مشکل مالیاتی مواجه می‌شوند و در این خصوص بسترهای آموزش، اطلاع‌رسانی و آماده‌سازی انجام نشده و ابهامات مانده بود.

وی در پایان گفت: با کمک و برگزاری جلسات تخصصی برای حل این موضوع اعلام آمادگی می‌کنیم و امیدواریم با همدلی شرایط خوبی برای اصناف کشور با توجه به سال جهش تولید و مشارکت مردم ایجاد شود. اصناف بازوهای اقتصادی کشور هستند و می‌توانند در حوزه صنعت نقش محوری و کمک‌کننده داشته باشد.

منبع ایرنا
ارسال نظر

پربیننده ترین