کدخبر : 5303 تاریخ انتشار :
A

حقوق دلاری چوپان‌ افغانستانی در ایران

حقوق دلاری چوپان‌ افغانستانی در ایران

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور از کاهش قیمت دام زنده به دلیل افزایش زایش ها و کاهش قیمت دلار خبر داد

افشین صدر دادرس با بیان اینکه قیمت دام زنده سبک نسبت به انتهای سال ۱۴۰۲ و ابتدای سال ۱۴۰۳ کاهشی شده‌است، گفت: در حال حاضر قیمت بره نر ۵۰ کیلویی آماده کشتار کیلویی ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزارتومان است. این در حالیست که قیمت‌ها به کیلویی ۲۹۰ تا ۳۰۰ هزارتومان هم رسیده بود.

زایش دام ها بیشتر شده است

وی در تشریح چرایی کاهش قیمت دام زنده سبک گفت: وارد فصل تولید شده‌ایم و زایش‌ها افزایش یافته و جمعیت دام زیاد شده است. در حقیقت چون عرضه زیاد شده قیمت‌ دام نیز کاهش یافته و از طرفی قیمت دلار نیز کاهشی شده است.

دلار آرام شد قیمت دام کاهشی

مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور در پاسخ به اینکه نوسانات نرخ دلار چه تاثیری می‌تواند بر قیمت تمام شده تولید دام زنده سبک داشته باشد، گفت:دارو، واکسن و مکمل‌ها مشمول دریافت ارز ترجیحی نیستند و با نوسانات قیمت دلار تغییر می‌کنند. از طرفی چون چوپان‌های افغانستانی که در نقاط مختلف کشور فعالیت می کنند حقوق خود را به کشورشان می فرستند دلاری حقوق می‌گیرند که اگر قیمت دلار افزایش یابد دستمزد آنها و در نهایت هزینه تمام شده تولید نیز افزایش می‌یابد.

نیمه دوم ماه دام ها دستی تغذیه می شوند

این فعال بخش خصوصی در ادامه با بیان اینکه در صنعت دام حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد هزینه‌ها مربوط به خوراک است، گفت:در نیمه اول سال گله های مولد از مراتع و پس چر مزارع به خصوص مزارع غلات برای تغذیه دام استفاده می‌شود. اما در نیمه دوم سال که دام ها وارد دامداری ها می شوند باید دستی دام‌ها را تغذیه کرد.

وی افزود: دامداران برای دریافت نهاده های وارداتی یا از طریق سامانه بازارگاه‌ و یا تعاونی‌های خود، جو و ذرت وارداتی را دریافت می‌کنند و هر تغییر قیمتی در نهاده‌های واردتی می تواند در قیمت تمام شده تولید اثرگذار باشد.

در ادامه اضافه کرد: در واحدهای پرواربندی نیز در تمام طول دوره دام‌ها به صورت دستی تغذیه می‌شوند زیرا دام در فضای مشخص و محدود نگهداری می‌شود، امکان چرا وجود ندارد و باید برنامه غذایی مشخص داشته باشد.

دادرس همچنین عنوان کرد: مابقی هزینه‌های تولید نیز مربوط به هزینه‌های کارگری، بهداشتی، مکمل‌ها و...است.

برخی تعاونی ها کد یکتا ندارند

دادرس یکی از مشکلات تامین نهاده برای دامداران را عدم ثبت برخی تعاونی ها در سامانه بازارگاه بدلیل نداشتن کد یکتا ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد که با پیگیری هایی که توسط تشکل ها در حال انجام است این مسئله بزودی حل شود تا در سالی که مزین به نام جهش تولید با مشارکت مردمی شده، موانع جهش تولید مرتفع شود.

منبع ايسنا
ارسال نظر

 • علی

  شما که نه علوفه دارید نه دارو نه چوپان ...کی گفته دامپروری کنید؟
  با این آس بازیتان گوشت کیلویی یک میلیون برای مملکت آب میخوره.تمام مراتع و محیط زیست کشور را هم نابود کردی .
  بهترین گوشت از پاکستان وارد کنیم میشه نهایتا میشه کیلویی 300 تومان این مسئولین بی لیاقت هم همش از جیب مردم هزینه میکنند.؟

 • unknown

  باور کردنی نیست ،برید راه‌های دیگه برا تفرقه افکنی دست وپا کنید !

 • سید رصا

  حالا چرا چوپان افعانی من خودم با ۱۵ سال بهترین صابقی چوبانی الان بیکارم و باوتجرب بسیار ودادای مدارک چوپانی از سازمان جهاد کشاورری و تا مقطح دیبلم هم سواد دارم و بسیار به موقع از دارو برایرجلو گیری از بیماری گوسفندان استفاد میکنم ودر فصل بهار تابستان گوسفندان را شب چر میدم و میدانم با این کار گوسفندان که شب به چرا ببرم بسیار زود چاق میشودند و شیر انان دوابر میشود و میدانم گوسفندان در چه فصل بایددجفت گیری کنند وووو با این همه تخص و خودم و مادر خیرالله بصورت خانوادگی قرار داد میبندیم

 • unknown

  حتما ایرانی ها چوپانی هم بلد نیستند ؟!

 • unknown

  یعنی حالا افغانی دلار راگران کرد ؟

  زمان سه هزار تومانی دلار هم افغانی بود دلار واسه خانواده اش می فرستاد .پس با کمال احترام کمتر چرت بگویید

 • unknown

  یگ شوخی و مزاق بود دست پا تون گم نکنید

پربیننده ترین